środa, 11 kwietnia 2018

Anna H. Niemczynow "Dziewczyna z warkoczami"

Od pierwszego zdania wyrażę swój zachwyt, ale co tam! Uwielbiam takie książki! :) "Dziewczynę z warkoczami" Anny H. Niemczynow czytałam z namaszczeniem, powoli, smakując i dozując tę historię powoli. Jak sądzicie, dlaczego? Zapraszam :)Paulina to energiczna, pełna optymizmu i życiowej radości kobieta. Właśnie kończy studia pedagogiczne, ma dobry, ciepły dom, wspaniałych rodziców i cudownie zapowiadającą się przyszłość. Nie podejrzewa jednak, że najbliżsi skrywają przed nią tajemnicę, która nieco zmąci idealny obrazek rodziny Leońskich.
Kiedy poznaje starszego od siebie Mikołaja, jej życie zmienia się diametralnie. Postanawia zaszaleć, przeżyć coś innego niż do tej pory. Przygoda, która miała być tylko przerwą w życiu, staje się całym jej światem. I nie będzie tylko krótkim epizodem. W dodatku dziewczyna nie ma pojęcia, że siłą jej uczucia kieruje ktoś, kogo już dawno nie ma na tym świecie...

Kim jest dziewczyna z warkoczami, którą wspomina Mikołaj, rodzice Pauliny i ona sama? Jak mocno pamięć może wpływać na teraźniejszość? I czy kocha się tylko raz? Kolejne strony stawiają nowe pytania, a odpowiedzi przyjdą, ale powoli. Czytelnik na pewno nie zdąży się znudzić"Dziewczyna z warkoczami" to typ powieści, które ja kocham najbardziej. Jest pełna emocji, które dosłownie w niej buzują; dobrego humoru, który podnosi na duchu bohaterów w naprawdę trudnych sytuacjach; optymizmu Pauliny, który jest dosłownie zaraźliwy; radości, która udziela się naprawdę. Paula - główna bohaterka to osoba, którą chciałabym mieć za przyjaciółkę. Ona udowadnia, jak wielką siłę ma miłość i przyjaźń, i jak wielką ulgę daje przebaczenie. Jej dobroć i styl życia sprawiają, że chce się uśmiechać, co doskonale tłumaczy jej wpływ na innych bohaterów. Zresztą wielu z nich naprawdę polubiłam, a najbardziej to, jak obecność Pauli i jej styl bycia mocno na nich oddziałuje.

Książka porusza też sporo ważnych tematów. Związek ze starszym mężczyzną z przeszłością, rodzinne tajemnice, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, adopcja. To tylko kilka. Wątki te budują doskonałą historię, która łapie za serce, i której chyba nie da się zapomnieć. Wiele mądrych słów z "Dziewczyny z warkoczami" zostało w mojej głowie, wiele postaw Pauliny chciałabym naśladować, aby być lepszym człowiekiem. 

Bardzo spodobała mi się ta książka. Jestem nią zauroczona :) Mam nadzieję, że te moje kilka słów sprawi, że zechcecie po nią sięgnąć. Gwarantuję, że nie zabraknie Wam emocji! To doskonała książka na wiosnę, ale nie tylko ;)

Wydawnictwo FILIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz