środa, 7 lutego 2018

Maria Paszyńska "Willa pod Zwariowaną Gwiazdą"

Dzisiaj mam dla Was książkę, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. To "Willa pod Zwariowaną Gwiazdą". Nie miałam jeszcze styczności z pisarstwem Marii Paszyńskiej, ale śledziłam jej dokonania i bardzo byłam ich ciekawa. Książkę zamówiłam, a potem okazało się, że od Wydawnictwa Pascal dostałam drugi egzemplarz, w związku z czym zaplanowałam też konkurs, wypatrujcie go na Facebooku w najbliższych dniach :)
A póki co, zapraszam Was do świata historii, miłości, wojny i zwierząt :)"Willa pod Zwariowaną Gwiazdą" to opowieść o niezwykłych, trudnych losach trojga ludzi uwikłanych w historię II wojny światowej, ale i we własne uczucia. W trzech częściach książki poznajemy losy Piotra, Ady i Daniela. Nie sposób ich streścić. Trzeba je przeżyć strona za stroną, razem z bohaterami, aby je zrozumieć. Aby pojąć, jak wiele złego wydarzyło się w czasie rządów niemieckich.
Autorka utworzyła fenomenalne portrety bohaterów, pokazując, jak wiele oblicz ma czas wojny. Najpierw opowiada o międzywojennej warszawskiej Pradze, w której mieszka Piotr wychowywany przez ojca złodzieja i babkę - byłą ulicznicę. Największym dobrem, jakim go spotkało było to, że chcąc nie chcąc, babka nauczyła chłopca czytać, a dzięki temu wprowadziła go w świat zupełnie nieznany, który pozwalał mu marzyć. Mały Piotruś nie mógł przewidzieć, że jego pragnienie zobaczenia słonia się ziści. Wspaniałym dobrem było dla niego utworzenie warszawskiego zoo, w którym zamieszkały dwa słonie -  Kasia i Jaś. Bał się marzyć o tym, by zostać opiekunem słoni, a jednak... dzięki Antoninie i Janowi Żabińskim, to marzenie także się spełniło. Praca w zoo dała mu niebywałe szczęście, które przyniosło także miłość... A potem przyszła wojna...

W warszawskim gettcie codziennie dochodziło do niebywałych mordów na Żydach. Ten, kto to widział, kto stracił bliskich, a sam przeżył, nie chciał dłużej żyć. Łatwiej byłoby o tym wszystkim zapomnieć i nie myśleć... Kiedy Jan spotyka Adę, wydaje się być szaloną, obłąkaną kobietą, która w dodatku jest w zaawansowanej ciąży. Nie pamięta ona, ani gdzie się znajduje, ani co się wydarzyło. Jan tknięty dobrocią serca, pomaga uciec jej z getta, dając jej schronienie w willi, gdzie nabiera sił i ochoty do życia, jednak pamięć nadal nie wraca...

Świadkiem tego, co wydarzyło się wśród ludności żydowskiej był także lekarz Daniel. Wielokrotnie udawało mu się przetrwać ciężkie czasy prześladowań, chroniąc tym samy żonę i córkę. Jednak wojna zabrała mu to, co najcenniejsze, a sam stał się bliski obłędu... Jednak zupełnie się tego nie spodziewając, w Willi pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie dawnego zoo, u Państwa Żabińskich, spotyka swoją zaginioną żonę...Fabuła książki jest genialnie skonstruowana. Z jednej strony pokazuje ludzkie losy uwikłane, zaplątane, zasądzone przez wojnę, ale jednak ukryte w willi Żabińskich, toczące się jakby w cieniu tego wszystkiego, co dzieje się niemal za ogrodzeniem byłego zoo. Z drugiej zaś właśnie maluje obraz wojennej Warszawy, pełnej przemocy, głodu, chorób i wszystkiego, co złe... W książce świetnie się te światy przeplatają, tworząc niezwykle poruszającą opowieść.

"Willa pod Zwariowaną Gwiazdą" powoduje w czytelniku ogromne emocje. Nie spodziewałam się tego, więc jestem pozytywnie zaskoczona. Czułam ogromne wzruszenie, czytając kolejne strony i chyba żal, że losy bohaterów musiały potoczyć się tak, a nie inaczej. Książka raz rozśmiesza, a raz powoduje, że wstrzymujesz oddech. Jest tu miłość, przyjaźń, poświęcenie, ciężka praca, igranie z losem, wszystko to, co bliskie ludziom. No i wplecione w to wszystko losy zwierząt. Po prostu majstersztyk.

Brawo dla Autorki za ogromny wkład pracy włożony w napisanie książki. Na pewno sporo czasu poświęciła na research, co zresztą opisuje w posłowiu. Dzięki temu książka jest bardzo ciekawa, interesująca niczym najlepsza lekcja historii dla czytelnika.

Z całego serca polecam Wam tę książkę!!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Pascal :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz