wtorek, 23 lutego 2016

David Quammen "Ebola. Tropem zabójczego wirusa. Czy jesteśmy bezpieczni?

Tym razem przeczytałam bardzo interesujący, skłaniający do przemyśleń, ale i do uświadomienia sobie pewnych rzeczy reportaż Davida Quammena. Opisuje on w bardzo przystępny sposób warunki, w których rodzi się wirus ebola, naświetla mechanizmy jego działania, a także ryzyko i konsekwencje rozprzestrzeniania się wirusa, który w ludzkim organizmie pokazuje swoją destrukcyjną moc.Quammen jest uznanym pisarzem popularnonaukowym oraz podróżnikiem. W książce przedstawił tylko częściowy pogląd na historię i funkcjonowanie wirusa ebola w kontekście naukowym. Ten reportaż to jego osobista opinia, zbudowana na podstawie wypraw do siedliska eboli oraz czasu, jaki spędził w lesie deszczowym na rozmowach z mężczyznami, którzy widzieli najgorsze wcielenie wirusa, kiedy zabijał ich przyjaciół i bliskich. Sam nigdy nie był świadkiem tego wstrząsającego zjawiska oraz nie pracował jako reporter w zachodniej Afryce podczas ostatniego wybuchu. 

Ebola jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą, która przenosi się na ludzi.  Do jej objawów należały: gorączka, ból głowy, wymioty, przekrwienie białek oczu, krwawienie z dziąseł, czkawka, bóle mięśni, ból gardła i krwawa biegunka. Zdaniem Davida Quammena zoonoza to słowo kluczowe w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy ludzkość nagle stanie wobec problemu pojawiających się groźnych chorób przenoszonych przez zwierzęta i będzie zmagała się z niebezpiecznymi epidemiami, a nawet pandemiami. Choroba, którą wywołuje ebola dotychczas dotknęła Afrykę i jest bardzo dramatyczną wersją zjawiska występującego na całym świecie.

Ważną osobą w tym reportażu jest Alain Ondzie, nieśmiały Kongijczyk wykształcony na Kubie, który mówił biegle po hiszpańsku i francusku oraz w kilku środkowoafrykańskich językach, którego dziennikarz spotkał w obozowisku podczas wędrówek przez dżunglę w poszukiwaniu goryli. Jego historia mocno mnie poruszyła. Głównym zadaniem Ondziego było reagowanie na doniesienia o martwych szympansach i gorylach na terenie całego kraju, docieranie jak najszybciej na miejsce znaleziska i pobieranie próbek tkanek do przebadania pod kątem obecności wirusa ebola. Jego odzież roboczą stanowił jednorazowy skafander ochronny z wentylowanym kapturem, kalosze, fartuch oraz trzy pary rękawiczek, które przylepiał do kombinezonu srebrną taśmą na wysokości nadgarstków. Pierwsze nacięcie do pobrania próbek wiązało się ze sporym ryzykiem, ponieważ zwłoki mogły być napuchnięte gazem i wybuchnąć. Tak czy owak martwa małpa zawsze była pokryta owadami, które również mogły przenosić wirus. Dziennikarz zapytał Kongijczyka, czy ta praca go nie przeraża i w odpowiedzi uzyskał:"Już nie". Dlaczego, i dlaczego Ondzie powiedział, że kocha tę robotę przekonajcie się sięgając po ten naprawdę ciekawy reportaż.

Autor pokazuje też prawdę o biedzie, nieodpowiedniej opiece medycznej, niewydolności politycznej i desperacji panujących w trzech zachodnioafrykańskich krajach (Gwinei, Liberii i Sierra Leone) oraz o lekceważącym te wydarzenia środowisku międzynarodowym. Podkreśla, że należy zwrócić uwagę na to, że wirus przenosi się teraz z łatwością drogą lotniczą, o czym wcześniej nie było mowy, a to zmienia bardzo obraz podróżowania w tamtych rejonach.

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w klarowny i zajmujący sposób przekazywać wiedzę, co umożliwia zrozumienie mechanizmów funkcjonujących w środowisku naturalnym, m. in. przełamywanie bariery międzygatunkowej przez wirus, np. przenikanie chorób ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. Czytelnik otrzymuje też informacje o pracach nad szczepionką przeciwko eboli i mechanizmie jej działania. Warto sięgnąć po tę pozycję.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza 
oraz Agencji Business&Culture
2 komentarze:

  1. Tematyka tej książki nie wzbudziła mojego zainteresowania, więc jednak nie będę na siłę się do niej przekonywać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiadomo, każdy czyta to, co na co ma ochotę :)

    OdpowiedzUsuń