czwartek, 18 lutego 2016

Brittainy C. Cherry "Kochając pana Danielsa"

Ci, którzy umieścili tę powieść wśród swoich top książek 2015 roku, mieli rację. "Kochając pana Danielsa" to fantastyczna książka z gatunku New Adult, ale też coś więcej niż zwykły romans młodych ludzi. To wielowymiarowa powieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie, a poruszone w niej problemy dotkną wielu miejsc Waszej duszy.

Dziewiętnastoletnia Ashlyn na skutek białaczki traci swoja ukochaną siostrę bliźniaczkę, najlepszą przyjaciółkę - Gabby. Bardzo zmienia to jej dotychczasowe życie. Nie dość, że ciężko jej poradzić sobie z emocjami, to jeszcze matka na czas ostatniego roku liceum każe jej mieszkać u ojca, z którym do tej pory nie miała wiele wspólnego. Ze złamanym sercem jedzie do Wisconsin i próbuję się odnaleźć w nowej rodzinie swojego ojca. Odtąd ma radzić sobie ze wszystkim sama. Na szczęście nawiązuje dobry kontakt z nastolatkami z rodziny, u której mieszka. 
Hailey i Ryan wydają się być sympatyczni i akceptują nową "siostrę". Znajdują wspólny język i są wsparciem dla dziewczyny w pierwszych niełatwych dniach w nowej szkole. Poznają swoje sekrety i stają za sobą murem. To prawdziwa relacja nie tylko braterska, ale i po prostu przyjacielska. 
Poza tym Ashlyn poznaje przypadkiem niejakiego Daniela Danielsa, który od samego początku okazuje się być dla niej dużym wsparciem. Jego muzyka, znajomość dzieł Szekspira urzekają dziewczynę, która dość szybko się zakochuje. Wydaje się, że znalazła swoją bezpieczną przystań w ramionach chłopaka, którego życie też nie oszczędzało. A jednak... Wiele się zmienia, kiedy oboje orientują się, że będzie łączyła ich relacja nauczyciel - uczennica. Chcą zrezygnować z uczucia, które ich połączyło, ale czy to się może udać? Czy tak łatwo zrezygnować z miłości? Perypetie, których doświadczają pokazują, że trzeba pokonać wiele, załamać się i powstać, ale cz to ma sens? Trzeba wierzyć i mieć nadzieję, że ma, ale trzeba przeczytać powieść do samego końca :)

Niemałą rolę odgrywają w tych wszystkich relacjach listy pozostawione przez zmarłą Gabrielle, one prowadzą część akcji, niektóre wątki, ale i pozwalają Ashlyn powoli zacząć żyć normalnie...

Britanny C. Cherry zawarła w powieści wiele wątków, z którymi borykają się nie tylko nastolatkowie w liceum. Romanse, narkotyki, alkohol, homoseksualizm, poszukiwanie swojej religii i roli w życiu to tylko niektóre nawiązania z powieści. Wszystkie razem sprawiają, że powieść dzięki swojej wielowymiarowości jest naprawdę dobra i warto po nią sięgnąć.

Warto też uświadomić sobie, jak to powiedziała Ashlyn, że:
"Każdy z nas ma jakieś złoto. To może być cokolwiek: piosenka, książka, zwierzę, człowiek. Cokolwiek, co sprawia, że czujesz się tak szczęśliwy, że twoja dusza płacze z czystej radości. To uczucie jak po zażyciu narkotyków, tyle że lepsze, bo to naturalny odlot".

A Ty wiesz, jakie jest Twoje złoto? :)8 komentarzy:

 1. zloto...hm niezle zakoczenie recenzji ;) ja tej ksiazki nie czytalam duzo slyszalam i kurcze teraz tym abrdziej mam ochote

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też słyszałam, a teraz się przekonałam :)

   Usuń
 2. To jedna z moich ulubionych powieści. Przecudna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam jeszcze okazji czytać, ale bardzo jestem ciekawa tej powieści. Może kiedyś się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tą powieść i od razu się zakochałam! Świetnie napisana, wzruszająca i emocjonująca!

  Zapraszam także do siebie, dopiero zaczynam. Trwa akurat konkurs :)
  livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń