niedziela, 27 grudnia 2015

Krystyna Mirek "Szczęśliwy dom"

Korzystając ze świątecznego czasu i tego, że niestety moje Dziewczynki chorują,miałam czas, żeby dosłownie pochłonąć powieść Krystyny Mirek "Szczęśliwy dom". 
To pełna ciepła, domowa powieść rozgrywająca się w okolicach Krakowa przedstawiająca akcję zaledwie kilku dni, ale za to doskonale przybliżająca nam sylwetki członków rodziny Zagórskich.Najważniejszym mężczyzną w domu, jest głowa rodziny, czyli Jan, który za kilka dni będzie świętował z żoną Heleną 40-stą rocznicę ślubu. Prowadzi niekomercyjną księgarnię z herbaciarnią, walcząc o każdego klienta przede wszystkim za pomocą swojego uroku i pasji, jaką jest prawdziwa miłość do literatury. Niestety nie opuszczają go złe przeczucia, które zaprzątają mu głowę i odbijają się na jego zdrowiu. Cieszy się jednak, że przeżyli z żoną tyle cudownych lat, pomimo tego, że początki ich miłości zraniły wiele osób. Oni jednak niezmiennie się kochają i znajdują ukojenie w swoim domu i sadzie w Lipowie. 
Jan otoczony jest samymi kobietami, poza żoną, ma bowiem cztery córki. Gabrysię, Marylkę, Anielkę i Julię. To właśnie ich losy najbardziej zajmują myśli rodziców.
Gabrysia od kilku lat bezskutecznie stara się z mężem o dziecko. W związku z kosztami jakie ponoszą w związku leczeniem, Kornel od jakiegoś czasu pracuje w Berlinie. Gabrysia zdaje się nie zauważać, że mąż także źle radzi sobie z tęsknotą za dzieckiem, no i za żoną, której nie ma na co dzień. Dopiero kiedy Gabriela poznaje historię związaną z Elizą, zauważa, że jej małżeństwo zmierza w złym kierunku, czy zdąży się opamiętać i zacznie myśleć nie tylko o sobie i swoim bólu?
Marylka jest rozwódką, wychowującą dwóch synków i ciągle poszukującą osoby, która zapełni pustkę w jej sercu. Źle jej samej i chyba trochę na siłę chce się zakochać...
Aniela samotnie wychowuje córeczkę Anię oraz pracuje razem z ojcem w księgarni. Niewiele o niej wiadomo. Sądzę, że jej losy poznamy dopiero w kolejnej części sagi.
Dylematy sercowe Julii to jeden z ważniejszych wątków powieści. Rocznica ślubu jej rodziców ma być wspaniałą okazją do jej zaręczyn z Ksawerym. Jednak te kilka dni przed rocznicą wiele zmienia. Choć Julia jest przekonana, że pragnie stabilizacji u boku Ksawerego, a i wszyscy wokół ciągle jej to powtarzają, pojawia się ktoś z przeszłości i... myśli w głowie Julki zaczynają wariować. 
Do rocznicy zostało kilka dni, ale Marta - siostra Heleny, oraz Jan mają złe przeczucia. Czy się spełnią? 

"Szczęśliwy dom", to naprawdę bardzo rodzinna historia, pełna mądrych rad i miłości rodzinnej. Małżeństwo rodziców jest wzorem dla córek i choć bardzo starają się one im dorównywać, to niekoniecznie im to wychodzi. Jednak widząc szczęście swoich rodziców, próbują, korzystają z ich rad, z ich mądrości, bo wiedzą, że warto walczyć o te najpiękniejsze uczucia. Same chcą stworzyć szczęśliwy dom dla siebie i swoich rodzin. Chyba jak każdy z nas.

Nie mogę doczekać się kolejnej części sagi, z niecierpliwością czekam na dalszy losy rodziny Zagórskich. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz